Tridi Medya Matterport Türkiye İstanbul İzmir Bodrum Muğla Antalya

+90 212 535 50 50

+90 532 272 08 09

CO-11 Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad.

34418 Kağıthane/İstanbul

Pentafoni®

©2018-2019 Tridi Medya. Bir                           markasıdır.

Google Home vs Amazon Echo

 

Google Home mu Amazon Echo mu?

 

 

 

Hepimizin yaşam biçimi ile doğrudan ilgili bir soru. Bilgiye nasıl, nerede, ne kadar hızlı, ne kadar detaylı ulaşmak istemenizle ilgili mi cevaplıyorsunuz bu soruyu, yoksa bilginin sadece ulaşılabilir olması sizin için yeterli mi? Bu iki farklı cevaptan biri sizi Google Home'a, diğeri Amazon Echo’ya götürecek. Net bir taraf olmanızı sağlayacak, turuncu renkli turnusol kâğıdı gibi.

Elbette internette dolaşır, YouTube’a girerseniz bir çok teknoloji sitesinin ya da Youtuber’ın Google Home ve Amazon Echo’yu karşılaştırdığını görürsünüz. Bu karşılaştırmaların temel birkaç dayanağı var. Bu temel dayanaklar üzerinden genel bir puanlama, bir notlama mantığı çalışıyor.

 

Not verme kriterlerinden bir tanesi tasarım; hemen hemen tüm YouTube videolarında ve teknoloji sayfalarında Google Home açık ara Amazon Echo’yu tasarım kriterinde geride bırakıyor. Neden mi? En önemli sebebi şu, ufak tatlı bir ovallik içinde (otomotivde çığır açan “damla modeli” temel alınmış) ve renk seçimi de gayet dekorasyona uygun.

Kriterlerden bir diğeri de elbette ki medya elemanlarına/Apps bağlantı. Bu konuda Amazon Echo/Alexa birkaç adım önde. Amazon Echo‘ya, “Alexa, nerede benim malzemelerim/siparişlerim?” diye sorarsanız, Alexa size onlarca sonuç çıkarmak yerine, postada mı, yoksa kargoda mı ve hatta gemide söyleyebiliyor. Tabi tüm bu siteler ve uygulamalarla bağlantıda olmanız gerekiyor Echo üzerinden. Amazon'dan verilmiş siparişler için kusursuz bir bilgilendirme!

 

Google Home ise şu anda bu soruya “Şu an için bunu yapamıyorum!” diyor. Bu detay ABD'de akıllı telefonlar üzerinden kullanılmaya başlandı ve yakında Google Home da olması gereken cevabı verecek.

 

Küçük olsa da önemli bir başka ölçüt,  Chromecast! Sizi medya elemanlarınıza kolayca bağlayabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, akıllı televizyonunuza Chromecast’i HDMI girişinden bağlamak ve kurmak. Artık telefonunuzdaki medyalar, TV’nizde! (Yaşasın Netflix!)  Buna karşılık Amazon Echo, size “Alexa, read The Lord of The Rings Two Tower “ dediğinizde, Bilbo’nun destanını okumaya başlıyor!

 

 

Gelelim fiyat konusuna;

 

2016 Kasım ayında 129$ fiyat etiketiyle satışa sunulan Google Home, Türkiye’de şu an 300TL’den başlayan Mini modeli ve 1000TL’den başlayan ilk sürümü ile satışta.

 

N11'den Google Home satın almak için

 

Chromecast’de almak isterseniz fiyatlar 70TL ile 600TL’ye kadar, işleyişlerine göre değişiyor.

 

Hepsiburada'dan Chromecast satın almak için

 

Amazon Echo ’da ise işler biraz daha değişik,

Bu kadar çok eve girmiş olması sebebiyle Echo’nun daha ucuz olması beklenir ancak fiyatlar Google Home’dan biraz yukarıda!

 

Echo’nun fiyatı 320TL'den başlıyor,

 

N11'den Amazon Echo satın almak için

 

Bir de Amazon Echo Show var, karşılıklı çevrimiçi görüntülü konuşma ve bilgi ekranı. Satın almak isterseniz 1.900TL’den başlıyor fiyatlar.

 

N11'den Amazon Echo Show satın almak için

 

 

Gelelim yukarıda turnusol kâğıdı olacağını söylediğim iki cevaba; bu cevaplardan biri sizin bilgiye hızlı ulaşmak istemeniz, diğeri ise bilgiyi ne kadar detaylı ve yoğun istediğinizle ilgili. Mavi hap mı, kırmızı hap mı?

 

Benim cevabım, bilgiye çok hızlı ulaşmaktansa bilginin detayı, derinliği sürdürülebilirliği, geri dönüp tekrar gözden geçirilebilirliği çok daha önemli.

Bunu bir karşılaştırma kriteri olarak aldığımızda, Google Home Echo’dan çok daha iyi bir noktada.

 

Şöyle ki;


En basit örnekten yola çıkmak gerekirse kek yapma tarifini size anlatan Google Home’a "Hey Google kaç yumurta gerekiyordu?” ya da dün gittiğim sinema ne kadar uzaklıktaydı, ya da neredeydi diye sorduğunuzda size geriye dönük cevap verebiliyor. Amazon Echo ise bunu henüz bu detayda yapamıyor.

 

Kriterler arttırılabilir, ancak hangisine sahip olmak istediğinize, nasıl cevaplar istediğinizi düşünerek karar verebilirsiniz!

 

“Hey Google!  Yazıyı tamamla!

Please reload

Önceki Yazılar

March 25, 2018

February 26, 2018

Please reload

Arşiv

Please reload

Etiketler