Tridi Medya Matterport Türkiye İstanbul İzmir Bodrum Muğla Antalya

+90 212 535 50 50

+90 532 272 08 09

CO-11 Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad.

34418 Kağıthane/İstanbul

Pentafoni®

©2018-2019 Tridi Medya. Bir                           markasıdır.

Exoskeleton

Yani mekanik dış iskelet, dış kabuk! Bir başka deyişle Exo Suit, dış elbise!

 

Foto kaynak: NBC News 

 

Karşımıza ilk önce çizgi romanlar, bilgisayar oyunlarında (misal Robocop – hatırlayın, Robocop ’un çizgi romanını) ve aynı zamanda çok çok yıllar önce bilimkurgu filmlerinde çıktı, pek önemsemedik. Zaten geleceği, savunma sanayi ve uzay sanayisini geliştiren de bu harika hayal gücüne sahip bilimkurgu yazarları ve gelecek inancı her daim tavan yapmış mühendisler ve bilim adamları değil midir?

 

Gelelim “mekanik dış iskelet” nedir meselesine;

İnsan sağlığı açısından çok önemli bir gelişme. Protezlerin çok daha üst düzeyinde bir yapı. Asıl iskeletin üzerine ya da var olan ama işlevini yerine getiremeyen ya da ampüte iskelet yapısı üzerine uygulanarak, işlevini yerine getirmesini sağlayan mekanik, çelik/karbon – karbon/fiber tabanlı, yapay dış iskelet yapısı.

 

Giyilebilir teknolojiler kapsamında değerlendirebileceğimiz bu iskeletin, ilk bakışta uzaylıların atmosfer giysisi sanabilirsiniz, çok “cool” ancak öyle değil. Malzeme bildiğiniz “made by human”, insan yapımı! Bir çok felç hastası için, ya da gaziler için, çok farklı biçimlerde kullanılabiliyor.

 

Asıl gelişimini ise ticaret ve savunma sanayisinde büyütmeye devam ediyor. Savunma sanayisinde, askerlerin normalden kat kat fazla mesafeleri kolayca ve hızlıca geçebilmelerini, daha yükseğe sıçrayabilmelerini ve daha fazla güç, enerji gerektiren aktiviteleri, çok daha az güç ve enerji sarf ederek yapmalarına olanak sağlıyor.

 

Ticaret alanında ise, özellikle tersane ve ağır demir işletmelerinde, taşıma ve depolamada bu dış mekanik iskeletler kimi zaman 500 kiloya kadar malzemeyi çalışanların kolaylıkla kaldırıp bir yerden bir başka yere taşımalarına yardımcı oluyor.

 

Aşağıda birkaç örnek videoyu sizler için derledim. İzlemeye başladığınızda, konunun ne kadar derin olduğunu sizler de anlayacaksınız. Devam eden videolarda göreceklerinize siz de inanamayacaksınız.

 

Keyifli seyirler.

 

 

 

 

 

 

Please reload

Önceki Yazılar

March 25, 2018

February 26, 2018

Please reload

Arşiv

Please reload

Etiketler