Tridi Medya Matterport Türkiye İstanbul İzmir Bodrum Muğla Antalya

+90 212 535 50 50

+90 532 272 08 09

CO-11 Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad.

34418 Kağıthane/İstanbul

Pentafoni®

©2018-2019 Tridi Medya. Bir                           markasıdır.

Android ta Humanista

Aslında bu kelime tamamen benim uydurmamdır. Böyle biline! Elbette ki İOS karşısında duran biri değiliz hiç birimiz, hâşâ. Çünkü karşısında durulabilecek bir güce sahip herhangi bir kişi, kurum ya da grup henüz çıkmadı, çıkamadı. 

 

Android ta Humanista, Hümanist Android benim deyimimle. Sebebi de Android’in tüm kullanıcılara açık, herkes tarafından bağlanılabilir, yönetilebilir ve paylaşımcı olması. İlla ki kendi şarj aleti ya da kulaklıklarıyla çalışmaya zorlamaması, ekonomik olarak her tür “tebaanın” da satın alabilme günüce hitap etmesi vs. İşte bu sebeplerden Android’i hümanist, yani insancıl olarak tanımlıyorum.

 İOS’a gelince; Androidçiler kendisini, “fildişi kulelerde, sadece İOS çevrimiçinde faydalar sağlayan snoblukla* eleştiriyorlar. Ancak İOS devrimini de kimse yadsımıyor. Olabildiğine “güvenli ve kendine münhasır”. Elbette bir İphone prestiji kullanıcısını iyi hissettiriyor ve mutluluk hormonu salgılanımını çok daha uzun tutabiliyor. Bir nevi uzun soluklu steroid efekti.

 

Ancak bir çift Airpods kulaklığın -konu alt tarafı bir telefon olduğunda- 900,00TL olduğu bir dünya, sanırım biraz snob ve dahil olunması zor gibi görünüyor.

 

Hepsiburada'dan Airpod satın almak için


Tamam, alt tarafı bir telefon demek kulaklık fiyatının yanında biraz ucuz kaçmış olsa da Android’in büyüklüğü de işte bu yüzden İOS’un devrimiyle boy ölçüşebiliyor. Fiyat fayda endeksi daima Christmas etkisi yaratıyor.

 

Aslında burada devreye giren tek yegane fayda eğrisi. Size faydası en yüksek ve bütçenize en uygun olan hangisi?

Hangisi olursa olsun şimdi ve gelecekte Android ve İOS bizi yönlendirecek ve hayatımızda kolaylıkar yaratacak iki devdir. Ne de olsa artık neredeyse hepimiz, kalp atışımızı bile doktora gitmeden ölçebiliyor ve saat kaçta hangi yoldan nerede olacağımıza telefonlarımızdan bakıyoruz. Pardon, akıllı telefonlarımızdan.

 

Doğal yaşam için önerim, “akılsız telefonlar” !!!

 

* a person with an exaggerated respect for high social position or wealth, who seeks to associate with social superiors and looks down on those regarded as socially inferior.

 

TR : toplumsal olarak daima üst sınıflarla ilişki kurmaya çalışan ve toplumsal olarak aşağılayıcı görülen kişilere yukarıdan bakan, yüksek sosyal konum veya zenginliklere abartılı biçimde saygı duyan kişi.

 

 

Please reload

Önceki Yazılar

March 25, 2018

February 26, 2018

Please reload

Arşiv

Please reload

Etiketler