Tridi Medya Matterport Türkiye İstanbul İzmir Bodrum Muğla Antalya

+90 212 535 50 50

+90 532 272 08 09

CO-11 Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad.

34418 Kağıthane/İstanbul

Pentafoni®

©2018-2019 Tridi Medya. Bir                           markasıdır.

3 Boyutlu Çekim Yer Çekimine Karşı!

 

Nedensel Determinizm

 

Thales’e kadar uzanan bu felsefi görüşten kısaca bahsetmem gerekirse, ahlaksal hareketlerimiz de dahil olmak üzere yaptığımız hiçbir harekette özgür değiliz aslında. Böyle bir teori determinizm. Yani siz ne yaparsanız yapın aslında olmuş olan ya da olacak olan her şey, yine olmuş ve olacak olduğu gibi olacaktır.

 

Örneklerle anlatalım.

 

Yer çekimi ne olursa olsun var olacak mesela. Siz olsanız da olmasanız da, onu sevseniz de sevmeseniz de. Mesela, 3 boyutlu gezinti, ufuk çizgisi, kedilerin bıyıkları ve sizin bunlara karşı verdiğiniz tepkiler. Dünyadaki her şeyden vazgeçip inzivaya çekilseniz de yine her şey olduğu gibi olacak, siz yine inzivaya çekileceksiniz aksi için her ne yaparsanız yapın. Hatta geçmişe dönüp zaman akışında değişiklik yapsanız da yine her şey olması gerektiği gibi olacak. İşte bu Nedensel Determinizmdir.

 

Gelelim 3 boyutlu çekimin bununla alakasına. Zaman değişiyor ve siz bu değişimi ahlaksızca bulsanız da, kabullenemeseniz de,  bu durum sizinle hiç de alakalı bir durum değil.

 

Otelinizi tanıtmak, emlak portföyünüzü ya da teknenizi satmak için, hatta ürünlerinizi online satmak için artık fotoğraf kullanma çağı geçiyor.

 

Siz eski toprak olsanız ve kendi yöntemlerinizle satış ve tanıtım yapmaya devam etseniz de bu yeniliğe karşı çıksanız da bu oluyor ve olacak. İnsanlar artık 3 boyutlu çekimle hazırlanmış, içlerinde gezinip tüm detayları görebildiği evleri kiralıyorlar. Kamaralarındaki kaliteyi, güvertesindeki işçiliği gördüğü tekneleri satın alıyorlar. Hatta bazıları, gidip yerinde görmeye gerek duymadan satın alım yapıyor, tıpkı bir kitabı internetten satın alır gibi.

 

Yer çekimine gelirsek, determinizmin, aradığı nedenselliğin tam da karşılığıdır yer çekimi. Yer çekimi, boyutumuzu 3 boyuta çıkaran ve Big Bang’den beri yaşamımızı şekillendiren, ilk üç boyutlu çekim kamerasıdır. Şu an revaçta olan Matterport’tan milyonlarca defa kaliteli bir üç boyutlu çekim makinası!

 

Nasıl mı?

 

Biz insanlarda işler genelde yukarı-aşağı, sağa-sola, siyah-beyaz şeklinde ilerler, başlangıç-sonuç ilişkisiyle tanımlanır.

Ama aslında durum biraz daha farklıdır. Her şeyin bir de merkezi vardır. İşte o merkez işin içine katıldığında 3 boyut bir araya gelir. Açılar doğru yerlere yerleşir, görüş netleşir, alan genişler ve ferahlar. Yer çekimi bize bunu sağlar, evreni şekillendirerek görüşümüzü netleştirir.

 

Bu tam da olayın içinde, ortasında olma durumudur.

Matterport ve benzeri teknolojiler bu durumu biz 2 boyutlu insanlar için önümüze sermiş durumda. Bize 2 boyutlu görsel dünyamızı bir merkez yaratarak aydınlatma fırsatı sunmakta.

 

3D çekim sinema ile başlamış olsa da, artık alış-verişten, müze gezmeye, çocuğunuzu yazdıracağınız okulu dolaşmaya kadar hayatımıza girdi. Yadsımak zaman içinde yok olmakla eş değer halde.

 

Nedensel Determinizm burada çok sert devreye giriyor. Ben kalkıp, geçmişe gitsem ve bu makinelerin hepsini ortadan kaldırsam da, hepsini diyorum, yer çekimi ve zaman uzam bağlamındaki tüm hareket yine bu makinelerin keşfini mümkün kılacak. Beni bu makineleri kullanarak 3 boyutlu çekim yapmaya mecbur bırakacak. Buradaki soru, ne zaman?

 

Bu gelişmeye ayak uydurmak benim elimde. Üç boyutlu çekim yasalarını kabul edip, tanıtım ve satışlarım için harekete geçebilirim tıpkı yer çekimini kabul ettiğimiz ve ayağa kalkıp yürümek zorunda olduğumuz an gibi. Üç boyutlu çekim yapan bir şirkete ulaşabilirim ve çok daha bilinçli, alıcı müşterilere sahip olabilirim. Ya da determinizm yasalarının işleyişine bırakırım kendimi, çünkü bir gün her kuruluş, 3 boyutlu çekim yasalarına tabi olduğunu görerek, üç boyutlu çekim yaptırmak için, üç boyutlu çekim yapan şirketlerden biriyle bir araya gelecek ve ürünleri her neyse 3 boyutlu çekimlerini yaptıracak.

 

Hiç de karışık anlattığımı sanmıyorum.

 

Üç boyutlu çekim satışlarımızı arttırır, tıpkı yer çekiminin güven hissimizi arttırdığı gibi. Bize çok daha bilinçli ve alım gücü yüksek müşteriler sağlar.

 

Bol satışlar.

Please reload

Önceki Yazılar

March 25, 2018

February 26, 2018

Please reload

Arşiv

Please reload

Etiketler