Tridi Medya Matterport Türkiye İstanbul İzmir Bodrum Muğla Antalya

+90 212 535 50 50

+90 532 272 08 09

CO-11 Yeşilce Mah. Yunus Emre Cad.

34418 Kağıthane/İstanbul

Pentafoni®

©2018-2019 Tridi Medya. Bir                           markasıdır.

Uçan Otomobil!

 

Uçan otomobil de olur muymuş demeyip, bizzat araştırdım. Oluyormuş deyip bakakaldım ama elbette şaşırmadım. Sonuçta her ne kadar, bize verilenleri “vaaay” diye karşılasak da, onlar sadece normal diyebileceğim, son tüketiciye hitaben çıkarılmış, ufak tefek pazarlama hileleri.

 

Karl Benz’in içten yanmalı otomobil motorunu ilk defa 1885 yılında satışa sunduğunu düşünürsek, şimdiki gelişmeler, devede kulak. Bize henüz gösterilmeyenlerse tam bir devrim niteliğinde. Mesela yaklaşık 30 yıl içinde hepimiz elektrikli otomobillere binmiş olacağız, belki de çok daha kısa sürede.

 

Elektrikli aletlerin kullanımı 1,90 boyundaki devasa Hırvat mucit Nicola Tesla ile birlikte hayal gücünü zorlamıştı 1870’lerde. Mikrodalga ve uzaktan kumandanın mucidi bu büyük insan, mirasının dayandığı sınırları görse sanırım şöyle derdi; “yapabildiğinizin hepsi bu mu?”

 

Çünkü bildiğimizin aksine elektrikli otomobillerin doğuşu 1800’lere dayanmaktadır. 1900’larda ciddi revaç yapmasına karşın, içten yanmalı motorlara sahip otomobiller, sanayi devlerinin de baskısıyla son yüz yılı silip süpürdüler. Şimdi ayıklıyoruz pirincin taşını.  

 

Gel gelelim, elektrikli otomobil icadının dışında (ki bu aslında bir elektrik motoru icadıdır), icad denemese de geliştirmeler enteresan noktalara geliyor günümüzde.

 

Misal, ilk ABS sistemi 1960’lı yıllarda Fransız Concorde uçaklarında kullanıldıktan hemen sonra otomobillere entegre edilmiştir. Şimdi şerit kontrol sistemi ve ABS entegreli,  sensörlü frenleme kombinasyonları var.

 

Da, bunlar bir şey değil ki;

Emniyet kemeri 1911 yılında savaş uçaklarında kullanılmaya başlandıktan tam 45 yıl sonra, Henry Ford otomobillerinde opsiyonlu olarak kullanmaya başladı.

 

Dikkat! Yukarıda ve aşağıda belirttiğim tüm gelişmeler otomobilin fiyatına kendi tekil fiyatından ortalama %87 daha fazlasını yüklüyordu. Bu halen değişmedi.

 

Ah o hidrolik direksiyon! 1903 yılında kamyonlarda ve ilk defa Amerikan Chrysler/Imperial modelinde standart olarak üretime dahil edildi.

 

Bagajını bile sizin için açan, hatta geri geri park eden otomobiller yapıldı. Ama bunlar bizim için yeterli değil. Ve elbette herkes Elon Musk gibi uzaya gitmek zorunda değil. Daha ayağı yere basan, demek isterdim ama daha tekerlekleri havada işler yapan firmalar da var.

 

Bu son paragrafta da sizlere “Pal-V” nam-ı diğer Liberty’yi takdim etmek isterim:

Ayrıntılı bilgi için

 

Aslında uçan otomobil çalışmalarının 1990’larda başladığını da bilmenizi isterim. Bu çalışmaların geldiği son nokta, satın alınabilir, dünyanın ilk uçan otomobili Pal-V.

 

Bu gelişimleri kabaca oranlarsak; 250 yıl kadar daha yaşadığımızda kendi mekiğimizle Ay’da mangal yapmaya gidebiliriz. Hem de hafta sonu, günübirlik, eş dost akraba!

 

Nasıl?

 

 

 

Please reload

Önceki Yazılar

March 25, 2018

February 26, 2018

Please reload

Arşiv

Please reload

Etiketler